نمـــــــاز چقدر مهمه ؟

گاهی می شنویم که برخی می گویند : نماز حق الله است، اگر نخوانیم خداوند می بخشد. حق خودش است. حق مردم نیست که راهی بجز رضایت گرفتن، نداشته باشد.

یا برخی دیگر می گویند: ما حق مردم رو نمی خوریم و ظلم نمی کنیم، ولی نماز هم نمی خوانیم و از این جور دلیل آوری ها برای ترک نماز.

پاسخ در ادامه واره…. پایین عکس

در پاسخ به این شبهات دو نکته مهم را عرض میکنم:

  1. نماز طبق برخی از روایات اصل و اساس و نشان عبودیت است. یعنی بعد از ایمان به خدا و رسول و امام، لازم است این ایمان که اعتقاد قلبی ست، در عمل نشان داده شود. به همین خاطر در آیات مکرر قرآن، ایمان به همراه عمل صالح، کلید نجات و رستگاری شمرده شده است.(مریم/۹۶، بینه/۷، عنکبوت/۵۸ و ایات دیگری که هست)

به دو روایت در این مقام اکتفا می کنم: کلام نورانی رسول رحمت (ص) که مى فرمایند:
الصلاه عمود الدِّین ،  فَان قُبِلَت قُبِلَ ما سواها و ان رُدَّت رُدَّ ما سواها. (نماز ستون دین است که اگر مقبول درگاه الهى قرار گیرد، سایر  اعمال انسان نیز پذیرفته است ؛ و اگر مقبول واقع نشود، اعمال دیگر مردود است. ) امالی صدوق ص۶۴۱٫ 

و روایتی دیگر از امام صادق (علیه السلام) نقل شده که فرمودند: (اوَّلُ ما یُحاسِبُ به العبدُ الصَّلاهُ فان قُبِلَت قُبِلَ سائِرُ عَمَلِهِ و اذا رُدَّت رُدَّ علیه سائر عَمَلِهِ ) وسائل الشیعه .ج ۴ حدیث۴۴۴۲
(اولین چیزى که در صحنه قیامت مورد سوال و محاسبه قرار مى گیرد، نماز است. اگر این عمل مقبول واقع شد، بقیه اعمال پذیرفته است؛ در غیر اینصورت سایر اعمال هم قابل پذیرش نیست.)

  1. اگر نماز به همین سادگی قابل ترک کردن بود، چرا قضای نماز پدر و طبق نظر برخی مراجع، مادر بر فرزند بزرگ واجب است؟ و خداوند حقش را نبخشیده است؟ چرا در هیچ صورتی قابل ترک کردن نیست و حتی در حالت بسیار سخت مثل غرق شدن در دریا نیز کیفیت خواندنش را فرموده اند ؟ و چرا اینهمه روایت درباره اش از معصومین (علیهم السلام) صادر شده است؟

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *